Miért van az, hogy az egyik ember egy területen kreatív, míg a másik nem és mitől változik ez egyénenként – vagy ugyanannál az embernél akár alkalmanként, élethelyzettől függően? Hol “lakik” a kreativitás és mitől indul be igazán?
Az emberi agy két féltekére oszlik. A kérgi idegsejtek egy 3 milliméteres réteget alkotnak, amely főleg neuronok (idegsejtek) testjeiből áll. A két féltekét egy szövettömeg köti össze, amely átkapcsoló állomásként működik, ez igazából egy „hatalmas agyközi kábelrendszer”. Egészséges embereknél az agy integrált egészként működik, a két félteke egyszerre vesz részt a gondolkodásban és a test működésének szabályozásában. Az agy két fele tehát egy egészként működik.
A tudósok már az 1800-as évek közepén fontos megállapításokat tettek az egyes agyféltekék sajátosságaival kapcsolatban, sőt: már az egyiptomiak is tisztában voltak azzal, hogy az agy jobb féltekéje irányítja a test bal oldalát, a bal pedig a test jobb oldalát, de a két agyfélteke különböző funkciókért is felelős.
A bal agyfélteke felelős például a beszélt és az írott nyelv, a logika, a számolási képességekért. A nyugati civilizásióban ma kifejezetten egy “bal agyféltekés világban” élünk: osztunk, szorzunk, számolunk, időpontokra rohanunk nap mint nap, rengeteget kommunikálunk személyesen, telefonon és az interneten és hatalmas mennyiségű képi és verbális kommunikációt fogadunk be (internet, tévé, reklámok…) és próbálunk feldolgozni, raktározni, megítélni, alá-fölérendelni.
A jobb agyfélteke felelős ezzel szemben a mai felfogás szerint “elvontabbnak” nevezhető dolgokért, a mintázatok és formák felismeréséért, az arcvonásokra való emlékezésért, a művészetek értékeléséért, a humorért, a zenéért, a táncért, a képzelőerőért és a térbeli képességekért.
Mindez még részletesebben:
Bal agyfélteke funkciói: | Jobb agyfélteke funkciói: |
-logika | -megérzés |
-részletek megfigyelése | -széles perspektívában való vizsgálódás |
-tényszerűség | -képzelet |
-szavak és nyelvtudás | -szimbólumfelsimerés, képzelő erő |
-jelenre és múltra fókuszálás | -jelenre és jövőre fókuszálás |
-matematika és tudományok | -filozófikus, vallásos gondolkozás |
-alapos megértés, felfogás | -összességében való megértés |
-meggyőződés | -hit |
-értékelés | -méltánylás |
-rendszeresség, minta felismerése | -térlátás |
-elméleti tudás | -gyakorlati tudás |
-valóság-orientáltság | -képzelet-orientáltság |
-stratégiai gondolkodás | -lehetőségek vizsgálása |
-gyakorlatiasság | -ötletszerűség |
-biztonságos meggyőződés | -rizikóvállalás |
Az, hogy melyik agyféltekénket használjuk elsősorban, egyértelműen az életmódunkon, az adott környezetben való túlélési lehetőségeken és sajnos elsősorban mégis a megszokásainkon, sok esetben téves beidegződéseinken múlik.
Ha végigfutunk a fenti listán, egyértelműen előtűnik, hogy ma a mi kultúránkben a legtöbb embernek a jobb agyfélteke munkája hiányzik leginkább egy harmonikusabb, kiteljesedettebb élethez: az elmélyedés a kapkodás helyett, a képzelőerő a “biztonságos” logika helyett, a jövőre való koncentrálás a múlton való merengés helyett – azaz a kreatív létrehozás és teremtés az egyhelyben való toporgás helyett. Hiába fogunk fel egy problémát, logikázzuk ki a lehetséges megoldást részletekbe menően és a múltbeli tapasztalatainkra alapozva, ha nem vagyunk képesek átlátni szélesebb perspektívában is a dolgokat, bevonni a megérzéseinket és akár kockázatot is vállalni a siker érdekében, a valódi megoldás sok esetben egyszerűen elmarad! A bal agyféltekénk dominanciájával tehát többnyire maradunk, ahol voltunk: egy helyben.
A kreativitásunk, a kreatív problémamegoldó képességünk beindítása a jobb agyféltekénk aktivizálást és használatát jelenti elsősorban, hiszen így fogjuk ismét az egész agyunkat annak eredeti funkciója szerint, vagyis teljes egészében használni, a “nyugati” bal agyféltekés dominancia helyett.
A jó hír az, hogy ez fejleszthető, tanulható, a jobb agyfélteke akár napi szinten munkára bírható különböző stresszoldó és egy másfajta koncentrációt igénylő gyakorlatokkal, művészeti tanfolyamokkal, amíg aztán mindez rutinná válik – és ezzel együtt a kreatív problémamegoldó képességünk is.
(források: www.fejtoro.info, www.godorjoli.ws)Teszteld és indítsd be a jobb agyféltekédet!
Az alábbi képen (kattintás után, új ablakban) egy cica forog körbe. Nézd meg, hogy a cica a forgást az óramutató járása szerint vagy ellenkező irányban végzi-e. Ha a forgás az óramutató járásával megegyező, tehát balról jobbra történik, akkor az adott pillanatban inkább a jobb agyféltekédet használod. Ha viszont jobbról balra, az óramutató járásával ellenkező irányban forog a cica, akkor pillanatnyilag inkább a bal agyfélteke tölti be az uralkodó szerepet.
Amennyiben el tudod érni azt, hogy a cica a te általad kiválasztott irányba forogjon vagy “billegjen”, tehát ide-oda félfordulatokat tegyen, az azt jelenti, hogy abban a percben megtanultad uralni a két agyféltekéd működését, azaz optimálisan összehangoltad azokat. ÉS MOST KATT A CICÁRA!
Jó mulatást!:-)
próbálkozom erősen, de nekem egyre csak balról jobbra hajlandó forog a cica 🙂
Nekem is!!
Már tisztára jojózik a szemem 😀 És folyton visszatérek hozzá…. hátha megfordul 😀
Nem fordul… ;(
sokáig balra fordult,de azután végre megfordult jobbra
nem volt egyszerű 🙂
Csak jobbra! :-/
Szinte hihetetlen, hogy van aki ezt ]gy l’tja, hogy balra fordul…
Nekem eleinte csak balról jobbra fordult és sehogysem sikerült a másik irányban. De egy pillanatra kinéztem és akkor megfordult a perifériámban a forgása. Utána már könnyű volt váltogatni, mert csak egy pillanatra meg kellett szakítanom (így is jó?) és vissza néznem.
Köszi amúgy! Tök jó! 🙂
Éedekes ,de sikerült
Nekem csak úgy ment, hogy megfordítottam a laptopot. Az is jó?:)
Érdekes, szinte mindig úgy fordul nekem ahogy akarom!
Ez nagyon érdekes, sokáig balról – jobbra ment a cica, ha azt mondtm hangosan magamnak, jobbra forduj, jobbrol – balra fordult a cica, megváltóztata forgás irányát. Ki magyarza meg ezt, hogy lehet ijent csinálni ? Mi haszna az egesznek ha ez sikerül?
Lajos, “a haszna” annyi, hogy tudatosítod ezáltal, mennyi mindent tudsz irányítani, amiről nem is gondoltad volna…!:-) Edzed vele a jobb agyféltekédet, így a kreatív problémamegoldó gondolkodásodat, amelyre sok életterületen szükséged lehet. Ezen kívül pedig egy nagyon jó játék is egyben.:-)
” Edzed vele a jobb agyféltekédet …….”Ezt te hogyan csinálód mlyen müveleteket végzel ? Mire jutótál el mind ezzel?
Kedves Lajos, idén tavasszal nagyon sok bejegyzést írtam kreatív gyakorlatok témában, az oldalsávban jobbra a CÍMKÉK alatt a “kreatív” témára ha rákattintasz, sok használható tippet találsz a jobb agyfélteke edzésére!
Hogy “mire jutottam el mindezzel”:-): erre választ leginkább a “Rólam” menüpont alatt találsz.
hy először jobbra utána balra de irányítani még nem tudom . 🙂
össze-vissza forog:)
Ez tök nagy!
Ha a cica lába bal oldalon van és az képzelem oda, hogy a cica teste mögött tűnik el, mielőtt megjelenik a jobb oldalon, akkor balra forog, ha azt képzelem, hogy a teste előtt veszik bele a feketeségbe, mielőtt megjelenik a jobb oldalon, akkor pedig balra forog – ezt a képzelést úgy csinálom, ahogy akarom. Ez tényleg jó játék! 🙂
Mondjuk ebből még számomra nem világos, hogy az egyik miért pont a bal, a másik miért pont a jobb félteke használatára utal – fordítva is lehetne, nem?
A tudatos forgatás utal a jobb agyfélteke megfelelő használatára.
EZ DURVA:
Először óramutató járásával megegyezően forgott. Pár másodperc alatt könnyedén láttam ellentétes forgással is. Aztán, rövid idő alatt: 180° jobbra, 180° balra, aztán 90° jobbra majd vissza, 90° balra majd vissza /úgy, hogy a macska hátát látom 0°-nál/! Nagyon brutál!:) Bár könnyebben ment az óramutatóval megegyezően 90° és vissza, mint ellentétesen! Aztán kedvem szerint pl: 90° balra, 270° jobbra. Mérnök vagyok, abszolút reál, + erősen diszlexiás. Nálam az ilyen agyfélteke teszteken “nincs domináns agyfélteke” a végeredmény!
🙂 nagyon jó akármikor át tudom váltani 🙂 ez tetszik 🙂
Nekem jobbról balra mozgott. 5 percig folyamatosan néztem és arra gondoltam, hogy megfordul a másik irányba és átfordult. Nagyon tutiii!!! 😀
Szemszög kérdése. Te szemszögedből balról jobbra forog, a macska szempontjából (ha megpróbálod magad beleképzelni a macska helyébe) jobbról balra forog.
Kevesebb, mint fél perc alatt jöttem rá a logikájára, hogy saját szemszögből balról jobbra forog (először ezt láttam), a macska szemszögéből viszont jobbról balra.